Klasická masáž

Klasická (švédská) masáž se používá pro nápravu ztuhlého svalstva, bolestivých kloubů, při bolestech páteře, umí odstranit bolesti hlavy a jiných zdravotních potíží. Při této masáži se pracuje hlavně se svaly pohybového ústrojí.... Více informací »

Seznam masérů
Klasická masáž

Pohyb jako prevence i zdroj radosti

Vždy si dokážeme najít spoustu výmluv, proč něco dělat nemůžeme. Často si vytváříme nejrůznější domněnky o věcech, které jsme ani nezkusili. Více informací »

Seznam masérů
Pohyb jako prevence i zdroj radosti

Sportovní masáž

Sportovní masáž je obdobná klasické, avšak se zaměřením na sportovce a důraznější propracování svalstva. Hmaty rychlejší,intenzivnější. Rozeznáváme několik druhů sportovních masáží-relaxační, povzbuzující, mezi výkony,...

Seznam masérů
Sportovní masáž

Reflexní masáž

Reflexní masáž je manuální léčebný zásah na povrchu těla v místech druhotných základním onemocněním reflexně vyvolaných změn

Seznam masérů
Reflexní masáž

Kosmetická masáž

Kosmetická masáž patří mezi nejúčinnější úkony v kosmetice. Během ošetření je třeba absolutního klidu, mimické svaly jsou uvolněné. Gradační křivka masáže pomalu stoupá, intenzita masáže se stupňuje a ke konci opět klesá....

Seznam masérů
Kosmetická masáž

Lymfatická masáž

Lymfatická masáž je ucelený soubor speciálních hmatů na aktivaci mízních uzlin a rozproudění toku lymfy (mízy). Masáž se provádí bez masážních prostředků. Vhodná na otoky a taktéž jako regenerační procedura

Seznam masérů
Lymfatická masáž

Vyhledávání

Novinky

Cech ZP masérů

28.10.2014


Ve dnech 7. - 8. 11. se zúčastníme srazu CECHU ZRAKOVĚ POSTIŽENÝCH MASÉRŮ v Karlových Varech

Hledáme krajské delegáty

16.04.2014


Hledáme osoby pro koordinaci projektů v daných krajích. V případě zájmu nás prosím kontaktujte na info@ascm.cz

382 Kč

04.09.2013


To je průměrná cena za 60 min masáže v ČR.

Projekt stážistů

23.07.2013


Podíleli jsme se na sestavování šablon pro stážisty v oboru ,,masér. Více na: www.stazevefirmach.cz

Relaxace a spánek - přirozená regenerace

Publikováno: 26.02.2015

Autor: Dominik Volavy

V kategoriích: Tipy, triky

Kromě pravidelného pohybu a vhodné stravy často zapomínáme na uvolnění a dostatek spánku. Kvůli stresu se naše tělo dostává do napětí, které nám časem způsobí řadu nepříjemných komplikací v podobě zatuhnutých svalů a bolesti. Působení únavy a psychického vypětí se odráží v držení těla, máme tendenci se hrbit, a ve způsobu dýchání, často přecházíme na mělký dech, kterým se nadechneme sotva do hrudníku.

Nedostatek spánku se projevuje i ve stylu stravování, máme potřebu povzbuzovat se kofeinem a dodávat tělu rychlou energii (energetické a sladké nápoje, čokolády,... ). Schopnost relaxovat nemáme správně zažitou, případně ji neumíme využívat, takže náš odpočinek často vypadá tak, že se posadíme s večeří před televizi a následně před obrazovkou usneme. Někteří jsou pravidelně několikrát do roka nemocní, protože jejich tělo pracovní nápor a stres přestává zvládat a potřebuje vypnout. Co je tedy řešením?


Řešením je vytvořit si správný návyk, kdy se práce či jiná aktivita bude střídat s relaxací. Vydaná energie by měla být vyvážená stejnou intenzitou odpočinku. Není potřeba po každé aktivitě spát, někdy stačí jen zavřít oči a uklidnit se, anebo dělat něco, co vás opravdu baví (práce na zahradě, jakákoliv kreativní činnost, procházka lesem apod.). Ať už váš den vypadá jakkoliv, měli byste velkou pozornost věnovat spánku, který má mnohem větší význam, než si někteří z nás myslí. Pomáhá při hubnutí, stresu a jiných psychických stavech, bolestech, dodává sílu a především regeneraci, ale pouze za předpokladu, že si ho dopřejete dostatek. Délka spánku je spíše individuální, doporučuje se něco mezi 6-9 hodinami, každopádně pokud máte výrazné spánkové deficity nebo se zotavujete z nemoci, tak vaše potřeba spánku může být i výrazně vyšší.Proč je spánek tak důležitý:


Spánkové fáze

  • REM (Rapid Eye Movements/rychlé oční pohyby) – trvá asi čtvrtinu z celkového spánku, mozek je aktivní a svalstvo ochablé, během této fáze dochází k sjednocení a vyhodnocování myšlenek a informací, regeneraci psychických procesů.

  • NREM (bez rychlých očních pohybů) – má celkem čtyři fáze, které se střídají s REM fázemi. Vyplavuje se hormon serotonin (ovlivňuje změny nálad) a dochází k fyzické obnově sil.

Sny – velmi důležité pro psychické zdraví, zdají se nám každou noc, i když si je po probuzení nemusíme pamatovat. Pomáhají nám zpracovávat naše zážitky, urovnat si myšlenky. Pokud se nacházíme v obtížné situaci, tak mohou přijít s řešením, které by nás v bdělém stavu nenapadlo. Výklady snů jsou velmi individuální a informace v nich mohou být často nesnadno rozpoznatelné. Především pokud sen bereme doslova, může být hledání významu komplikované.


Co způsobuje nespavost (insomnie) – dlouhodobá porucha spánku silně narušuje běžné fungování člověka. Přináší nesoustředěnost, podrážděnost, často se stává, že dotyčný během dne upadne do mikrospánku (nebezpečné nejen za volantem), úzkostné a depresivní stavy, zvýšená náchylnost k nemocem (oslabení imunitního systému), fyzická i psychická únava, zvýšení pocitu hladu/chutě (kolísání váhy) a zhoršení schopnosti zvládat běžné denní úkony.
Obecné zásady pro kvalitní spánek:


  • Spěte v zatemněné místnosti – pokud to není možné pořiďte si spací masku na oči. Tma je velice důležitá, protože díky ní se vyplavuje tzv. Spací hormon melatonin, který pozitivně ovlivňuje psychiku, zpomaluje proces stárnutí a regeneruje buňky.

  • Dopřejte si naprosté ticho a to i v hlavě. Své myšlenky na pracovní povinnosti můžete zmírnit pravidelnými večerními procházkami nebo si můžete před spaním číst knihu – přesměruje vaši pozornost.

  • Místnost před spaním dobře vyvětrejte, případně použijte vonnou esenci (levandule, meduňka či jiné uvolňující směsi), kterou můžete aplikovat na topné těleso (ideálně v topné sezoně), na polštář či do vzduchu.

  • Dejte si záležet na výběru postele/matrace. Ideální je postel z masivu s kvalitními rošty, které nevržou při každém pohybu (nepříjemný zvuk vás může probudit). Důležitá je i tvrdost matrace, kterou si můžete vyzkoušet ve většině specializovaných prodejen. Pokud preferujete spíše přírodní materiály bez chemických přísad a kvalitu, tak počítejte s vyšší pořizovací cenou, která se ale může stát výhodnou investicí do vašeho zdraví.

  • Ložnice by měla působit klidně bez rušivých elementů jako jsou stohy oblečení, hromady krabic či televize. Pokud je součástí ložnice i pracovna, měla by být místnost rozdělena na zóny. Ideální je předěl závěsem či příčkou, případně skříní.

  • Před spánkem se vyhněte konzumaci kofeinových nápojů a tučných jídel. Mohli by prodloužit dobu usínání, tedy zkrátit spánek nebo způsobit opakované probouzení, tedy zhoršit kvalitu spánku.